26.07.2010, Michał Wąsowski

Kiedy zaksięgują mój przelew?

Zlecam przelew, zatwierdzam kodem jednorazowym i… poszedł. Tylko nie wiem, kiedy otrzyma go odbiorca. Dziś, jutro czy może po niedzieli…

Zlecałem kiedyś przelew w jednym z banków. Wprowadziłem dane, zatwierdziłem kodem jednorazowym, a po chwili przelew był na historii rachunku. Był piątek, godzina 11.50. Zainteresowałem się kiedy przelew dojdzie do kontrahenta – chciałem jak najszybcie dostać książkę, którą kupiłem na jednym z portali aukcyjnych. Sprawdziłem sesje i… ostatnia sesja międzybankowa w tym tygodniu już poszła! Nie kryłem swojego zaskoczenia, że każdego dnia roboczego ostatnia sesja wychodząca jest jeszcze przed południem. Chciałem cofnąć przelew na infolinii i… nie ma takiej możliwości. Dowiedziałem się tylko, że przelew wyjdzie z mojego banku dopiero w poniedziałek czyli za trzy dni!

Po tym doświadczeniu zacząłem, przy ocenie kont bankowych, doceniać też zasady księgowania przelewów. Równie ważne jak opłaty za przelewy, są godziny księgowania. Może się bowiem okazać, że przez trzy dni pieniędzy nie ma ani na moim koncie, ani na koncie odbiorcy.

Wtedy też zwróciłem uwagę na możliwość anulowania przelewu. Niektóre banki dają możliwość usunięcia przelewu oczekującego na realizację – dopóki nie nadeszła sesja, przelew jest zlecony, ale nie ma go jeszcze na historii rachunku i można go usunąć.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest z księgowaniem przelewów?

Każdy bank ma sesje wychodzące i przychodzące – najczęściej po trzy dziennie, ale tylko w dni robocze. Wszystkie przelewy międzybankowe są realizowane sesjami, a więc tylko w dni robocze. To, że przelew po zleceniu trafia na historię rachunku, nie oznacza, że już bank przelał pieniądze. Niektóre banki umieszczają przelew na historii rachunku zanim go faktycznie wykonają.

Poza sesjami konkretnych banków, są jeszcze sesje Krajowej Izby Rozliczeniowej, czyli sesje ELIXIR®. Każdy przelew międzybankowy musi trafić na jedną z trzech takich sesji, które również są tylko w dni robocze. Harmonogram takich sesji możesz sprawdzić TUTAJ.

Znacznie łatwiej jest z przelewami w obrębie tego samego banku. Większość banków realizuje takie przelewy na bieżąco i po chwili są dostępne u odbiorcy. Również przelewy miedzy kontami Inteligo są realizowane w czasie rzeczywistym (poza nocnym przetwarzaniem danych). Dodatkowo zlecając w Inteligo przelew do PKO Banku Polskiego z bieżącą datą realizacji, jest on od razu księgowany i umieszczany na historii rachunku.

Chcesz wiedzieć kiedy Twój przelew trafi do odbiorcy, który ma konto w innym banku? Sprawdź sesje wychodzące w banku z którego zlecasz przelew, sesje ELIXIR® oraz sesje banku odbiorcy.

W ramach konta Inteligo sesje międzybankowe są w następujących godzinach:

Przelewy wychodzące realizowane w pierwszym dniu roboczym

Przelewy wychodzące  realizowane w pozostałe dni robocze

Przelewy przychodzące

1 sesja - do 7:00

1 sesja - do 7:30

1 sesja - od 10:30

2 sesja - do 11:30

2 sesja - do 11:30

2 sesja - od 14:30

3 sesja - do 15:00

3 sesja - do 15:00

3 sesja - od 17:30

 

Powyże informacje dotyczą krajowych przelewów w złotówkach.

Zobacz wszystkie produkty

Polecaj Konto Inteligo i wygrywaj
Strefa kontaktu
  • Infolinia Inteligo
Pomoc
Przydatne informacje