Bezpieczny komputer

W Internecie pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które – zainstalowane na komputerze lub telefonie użytkownika logującego się do serwisu transakcyjnego Inteligo, np. wskutek otwarcia podejrzanego załącznika do fałszywej wiadomości e-mailowej wysłanej przez hakerów – może zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży poufnych danych, a nawet realizacji nieuprawnionych transakcji z rachunku bankowego.

Stylizowana ikona wiadomości

Dlatego – w trosce o bezpieczeństwo swoich danych oraz środków finansowych – dbaj o bezpieczeństwo Twojego komputera:

 1. Korzystaj tylko z zaufanych stacji roboczych z legalnym oprogramowaniem, wyposażonych w program antywirusowy.
 2. Do korzystania z bankowości elektronicznej staraj się używać komputera osobistego – unikaj komputerów dostępnych w kawiarenkach internetowych czy innych ogólnodostępnych punktach dostępu do Internetu.
 3. Dokonuj aktualizacji oprogramowania, systemu operacyjnego i przeglądarek internetowych, zgodnie z zaleceniami i rekomendacjami dostawców.
 4. Pamiętaj o bieżącej aktualizacji oprogramowania antywirusowego i regularnym skanowaniu komputera.
 5. Nigdy nie wyłączaj programu antywirusowego podczas pracy w Internecie.
 6. Używaj zapory sieciowej (firewall), która pomaga chronić komputer przed atakami z sieci.
 7. Nie lekceważ komunikatów bezpieczeństwa.
 8. Nie instaluj na komputerze oprogramowania pochodzącego z nieznanych źródeł – Bank nigdy nie prosi o zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci np. certyfikatu e-security, aplikacji antywirusowej lub innego dodatkowego oprogramowania.
 9. Pamiętaj, że instalując program czy aplikację nieznanego pochodzenia, ryzykujesz zainfekowanie urządzenia, z którego korzystasz, złośliwym oprogramowaniem, które może umożliwić cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad Twoim komputerem.
 10. Chroń swój program pocztowy przed przychodzącym spamem – fałszywe wiadomości e-mail to jedna z najpopularniejszych dróg infekowania komputerów użytkowników złośliwym oprogramowaniem, umożliwiającym kradzież poufnych danych, a nawet realizację nieuprawnionych operacji z rachunku bankowego.
 11. Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do e-maili, w których znajduje się prośba o zalogowanie do serwisu internetowego Banku poprzez skorzystanie z umieszczonego w nich linku. Bank nie wysyła do klientów takich wiadomości – są to fałszywe e-maile, mające na celu nie tylko wyłudzenie od odbiorcy danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze lub w telefonie potencjalnie szkodliwych programów podglądających i śledzących jego działania.
 12. Zachowaj ostrożność wobec innych podejrzanych wiadomości e-mailowych: nie odpowiadaj na nie, nie udostępniaj danych osobowych ani teleadresowych, loginu i haseł do konta, kodów z narzędzia autoryzacyjnego, danych dotyczących karty płatniczej ani innych poufnych danych, nie otwieraj załączników do e-maili, których nie oczekujesz, nie korzystaj z umieszczonych w wiadomościach linków.
 13. Miej świadomość, że Twój komputer to klucz do Twojego konta! Jego utrata lub przejęcie przez przestępców może skutkować przejęciem konta bankowego, a w rezultacie utratą środków.

 

Więcej o zasadach bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej:

Nie daj się okraść w internecie

P jak phishing

Nie daj się złowić w sieci

Uwaga na nowe zagrożenia w sieci

Jak unikac zagrożenia