, Inteligo

Pierwsza Aula już za nami

Nowy sezon Aula Polska ruszył z kopyta, dobre prezentacje, wspaniała atmosfera i niezmiennie dobra pizza. Zapraszam do lektury.

5ffc3e56-8c2a-49ce-8ae0-ac200516ec82.png

Minął tydzień od pierwszego spotkania w ramach Auli Polskiej w nowym roku. Staram się uczęszczać na Aulę regularnie, choć nie zawsze jest to możliwe, ale tym razem był to jeden z ważniejszych punktów dnia w moim kalendarzu.

Moja wizyta różniła się od poprzednich. Jak wiecie, Inteligo od początku roku jest partnerem Aula Polska, dlatego podczas pierwszego spotkania miałem swoje 5 minut. Przedstawiłem w kilku słowach, na czym będzie polegało nasze partnerstwo (na dziś są to: wsparcie finansowe inicjatywy i wsparcie komunikacyjne) i oddałem głos prelegentom.

Jako pierwszy wystąpił Grzegorz Kott, który przedstawił proces negocjacyjny z przyszłym inwestorem: kiedy przekazać umowę zaprzyjaźnionemu prawnikowi, na jakie zapisy należy zwrócić uwagę i czy NDA jest potrzebne. To jedne z najważniejszych informacji, jakich potrzebują młode firmy, które starają się o dofinansowanie własnego budżetu. Bardzo ciekawa prezentacja, która mam nadzieję, że będzie pogłębiona na kolejnych spotkaniach.

Kolejna prezentacja była skierowana do większych firm, które już całkiem nieźle radzą sobie na rynku. Tematem była optymalizacja podatkowa w spółkach. Prezentacja Rafała Szafrańca wzbudzała dużo pozytywnych emocji, które udzieliły się całej Sali. Temat bardzo wesoły, chyba każdy z nasz chciałby płacić jak najniższe podatki.

Na Auli prezentował się również start up Cooklet.com. Czym jest Cooklet opowie Grzesiek Trubiłowicz, pomysłodawca i autor serwisu. Jednocześnie jest to odpowiedź na jedno z pytań w wywiadzie, który ukarze się w najbliższym czasie:

Grzegorz, czym jest Cooklet?

Cooklet to międzynarodowa platforma kulinarna, która inspiruje ludzi z całego świata. Pomaga zorganizować przepisy pochodzące z różnych krajów przy pomocy e-książek kucharskich. Jest to szybki sposób dotarcia do wybranych potraw oraz wygodna organizacja ulubionych dań i koktajli.

Ostatnia prelekcja poświęcona była filozofii Mechanicznego Turka - opowiadał Maciej Cielecki. Fenomen tego typu rozwiązania polega na zlecaniu prostych, powtarzalnych zadań osobom, które zgłaszają chęć ich wykonania. Stawki za wykonywanie pojedynczych akcji są niskie, jednak pozwalają dołożyć nieco grosza do regularnej pensji.

Potem była już pizza i networking.

Aula to świetna atmosfera, doskonali prelegenci, duża porcja potrzebnej młodym start upom wiedzy, która serwowana jest w przyjazny i zrozumiały sposób. Zapraszamy wszystkich serdecznie na spotkania. Co dwa tygodnie w Warszawie na Wydziale Mechatroniki, przy ulicy Boboli 8.