, Inteligo

Pierwsze kroki na giełdowym parkiecie

Jak rozpocząć inwestowanie na Giełdzie i przygodę z rynkiem kapitałowym? Jak najszybciej nauczyć się giełdowych pojęć i w praktyce odkryć sekrety samodzielnego inwestowania? Gdzie szukać informacji o notowaniach giełdowych i jak je interpretować? Jakie jest ryzyko i na co zwrócić uwagę przy kupnie akcji?

e4e4a04f-a190-496f-8956-ca4f0c4736a9.png

Podobne pytania zadaje sobie coraz więcej osób, gdyż niskie stopy procentowe zachęcają do poszukiwania nowych, atrakcyjnych sposobów oszczędzania. Pomimo że warszawska giełda istnieje już 20 lat, to wciąż wiedza o inwestowaniu jest wśród nas niewystarczająca. Boimy się inwestowania na Giełdzie, często traktując kupno akcji niczym grę w ruletkę lub inny rodzaj hazardu. Niesłusznie, gdyż świadome inwestowanie może być bardzo atrakcyjnym sposobem na lokowanie naszych oszczędności. Do tego potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza, świadomość ryzyka, jakie wiąże się z inwestowaniem oraz sposobów jego ograniczenia.  

Wykorzystując blog Inteligo, chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami, które zdobywałem przez lata jako makler giełdowy i zaproponować Wam małe ABC inwestowania na giełdowym parkiecie. Zachęcam Was do zadawania pytań. Oczywiście nie odpowiem co kupić, aby zarobić. Gdybym to wiedział, zapewne leżałbym teraz na pięknej plaży jednej z Wysp Karaibskich, zamiast ciężko pracować. Postaram się jednak w zrozumiały sposób przekazać Wam podstawową wiedzę o inwestowaniu, tak aby każdy z Was mógł zostać giełdowym inwestorem (niekoniecznie od razu rekinem)!

Na dobry początek ;-)

Bez wątpienia pierwszym krokiem, który musimy wykonać, będzie otwarcie rachunku inwestycyjnego, zwanego potocznie rachunkiem maklerskim. Otwarcie takiego rachunku nie powinno nam zająć więcej niż 15-20 minut. Rachunek inwestycyjny prowadzony jest przez specjalistyczną jednostkę zwaną domem maklerskim. Wszyscy Klienci Inteligo mają możliwość otwarcia takiego rachunku w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Nasz dom maklerski posiada 35 oddziałów zwanych Punktami Obsługi Klientów (POK), zlokalizowanych przy oddziałach PKO Banku Polskiego. Aby otworzyć rachunek inwestycyjny, wystarczy udać się z wizytą do jednego  z takich POK-ów.

Do otwarcia rachunku potrzebujemy dowodu osobistego lub paszportu, numeru NIP oraz nazwy i adresu właściwego urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy. Niestety, ewentualne zyski z inwestycji giełdowych, na które przecież bardzo liczymy, są objęte 19% podatkiem i bez danych potrzebnych do wystawienia formularza PIT żaden dom maklerski nie otworzy nam rachunku inwestycyjnego.

Podczas otwierania rachunku inwestycyjnego zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety, w której określimy m.in. zakres swojej wiedzy o inwestowaniu, horyzont czasowy inwestycji oraz poziom ryzyka, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Jest bardzo ważne, by w ankiecie podawać prawdziwe odpowiedzi, gdyż na ich podstawie pracownik domu maklerskiego może określić najbardziej odpowiednie do naszej wiedzy instrumenty finansowe. Osoby, które nie chcą podejmować dużego ryzyka, powinny skoncentrować się na inwestowaniu w obligacje oraz udział w prywatyzacjach, natomiast osoby o większej wiedzy i akceptujące większe ryzyko, mogą zainteresować się inwestowaniem w akcje. Oczywiście pracownik nie może nam zabronić inwestowania w poszczególne rodzaje instrumentów finansowych: jego zadaniem jest tylko uczulić nas na ryzyko i pomóc wybrać rozwiązania najbardziej dla nas odpowiednie.

Zachęcam do rozmowy z pracownikami naszych POK-ów. Są to osoby o wieloletnim doświadczeniu, często pasjonaci rynku kapitałowego. Chętnie odpowiedzą na pytania z zakresu inwestycji giełdowych oraz oferty usług maklerskich dostępnych za pośrednictwem serwisu Inteligo. Niektórzy z nich zapewne będą chcieli zagadać Was „na śmierć”, opowiadając o trendach, hossach, flagach i głowach z ramionami. Proszę się nie zniechęcać, wkrótce wszystkie te „zawiłe” pojęcia po kolei rozszyfrujemy ;-)

Z punktu widzenia użytkowników serwisu Inteligo bardzo ważną kwestią jest powiązanie rachunku inwestycyjnego z kontem bankowym. Dzięki tej usłudze będziemy mogli korzystać z pełnej funkcjonalności zakładki Usługi Maklerskie w serwisie Inteligo i zarządzać rachunkiem inwestycyjnym z poziomu dobrze nam znanego systemu bankowości elektronicznej. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, funkcjonalne i wygodne.

Opuszczając Punkt Obsługi Klientów powinniśmy otrzymać Umowę o prowadzenie rachunku inwestycyjnego, Regulamin oraz Taryfę Opłat i Prowizji.

Podsumowując, jeżeli chcemy otworzyć rachunek inwestycyjny i skorzystać z usług maklerskich w Inteligo wystarczą 3 proste kroki:

  1. Odwiedzamy jeden z 35 Punktów Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,01
  2. Posługując się dowodem osobistym lub paszportem otwieramy rachunek inwestycyjny (obowiązkowe będzie podanie danych podatkowych : NIP i adres US),02
  3. Wnioskujemy o powiązanie rachunku inwestycyjnego z kontem osobistym i po zalogowaniu do serwisu Inteligo otrzymujemy dostęp do pełnej funkcjonalności zakładki Usługi Maklerskie.03

Jeżeli z sukcesem założyliśmy rachunek maklerski, to czas złożyć pierwsze zlecenie. Znaczna większość inwestorów swoje pierwsze kroki na giełdowym parkiecie stawiała w czasie ofert prywatyzacyjnych. Przejrzyste i czytelne zasady oferty PZU, Tauronu czy GPW kusiły nie tylko szansą na osiągnięcie zysku, ale posiadały także niezwykle cenną wartość edukacyjną, umożliwiając początkującemu inwestorowi uczestnictwo w procesie zapisów na akcje, ich przydziale oraz giełdowym debiucie. Ponieważ przed nami kilka ciekawych ofert prywatyzacyjnych, to w kolejnych wpisach prześledzimy krok po kroku, jakie czynności musimy wykonać, aby wziąć w nich udział i jak najłatwiej zostać giełdowym inwestorem.