, Inteligo

Inteligo a obligacje Skarbu Państwa

Jak już zapewne wiesz, Inteligo pomaga w pomnażaniu Twoich oszczędności. Znajdziesz w naszej ofercie lokaty i rachunek oszczędnościowy. Możesz również poprzez konto Inteligo zakupić jednostki funduszy inwestycyjnych.

f78c49bc-2c32-409e-a74e-1876e6f965c2.png

Hmm, nie wiesz co wybrać? Rozumiemy, że decyzja jest trudna. Na jej podjęcie może też wpływać niestabilna sytuacja na rynkach finansowych.  Nie trzymaj jednak oszczędności w przysłowiowej skarpecie. My nie pozwolimy, by Twoje finanse zostały uszczuplone i dlatego przedstawiamy Ci produkt pewny i godny zaufania! Nasza propozycja to obligacje!

Czym są obligacje? Co je wyróżnia spośród innych produktów?

Są one praktykowane nie tylko w naszym kraju. Każde bowiem państwo potrzebuje środków pieniężnych, z których finansuje potrzeby swoich obywateli: bezpieczeństwo, edukację czy budowę nowych dróg. By zdobyć dodatkowe fundusze, nasz Skarb Państwa również emituje obligacje i przeznacza je do sprzedaży. Czyli jest to coś w rodzaju pożyczki, którą państwo zaciąga u osób nabywających obligacje. Skarb Państwa  całym swoim majątkiem gwarantuje wypłatę należnych Tobie świadczeń.

To Ty decydujesz po jakim czasie otrzymasz zainwestowane środki wraz z naliczonymi odsetkami.

Jak to możliwe? Dzięki temu, że oferta Obligacji Skarbu Państwa jest zróżnicowana – tak, jak różne są potrzeby i oczekiwania naszych klientów.

Masz do wyboru obligacje oszczędnościowerynkowe. Różni je okres czasu, na jaki lokujesz środki oraz wysokość oprocentowania.

Do obligacji oszczędnościowych zaliczamy:

  • obligacje 2-letnie o stałym oprocentowaniu, więc wiesz jaki zyski osiągniesz na zakończenie oszczędzania,  w ich przypadku narosłe odsetki są kapitalizowane raz na rok,
  • obligacje 4-letnie, które charakteryzuje zmienne oprocentowanie (uzależnione od wskaźnika inflacji), zaś odsetki  wypłacane są jeden raz w roku,
  • obligacje 10-letnie- ze zmienną wysokością oprocentowania (zależnego również od wskaźnika inflacji), gdzie odsetki  są kapitalizowane corocznie.

Obligacje rynkowe to obligacje 3-letnie – ze zmienną wysokością oprocentowania i naliczonymi odsetkami przekazywanymi  do Twojej dyspozycji co pół roku.

Obligacje oszczędnościowe są emitowane 12 razy w roku - z początkiem każdego miesiąca, rynkowe - 4 razy, kwartalnie.

Ile to kosztuje?  To zależy, które obligacje chcesz nabyć: oszczędnościowe mają stałą cenę sprzedaży – 100 zł, cena rynkowych codziennie ulega zmianie. Sam zakup obligacji z poziomu konta Inteligo jest bezprowizyjny.

Dla kogo? Obligacje oszczędnościowe mogą zakupić osoby fizyczne będące rezydentami i nierezydentami, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego. Obligacje rynkowe przeznaczone są dla osób fizycznych tj. rezydentów i nierezydentów, osób prawnych, spółek nie posiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem instytucji finansowych.

Wiemy, że w ciągu 2, 3, 4 czy 10 lat wiele może się zmienić w Twoim życiu, mogą pojawić się nowe, niespodziewane wydatki.  Taka ewentualność również została przewidziana: możesz wcześniej odzyskać zainwestowane pieniądze rezygnując z obligacji.  Jednym ze sposobów jest przedterminowy wykup – Skarb Państwa zobowiązany jest odkupić od Ciebie obligacje i wypłacić zainwestowany kapitał wraz z naliczonymi odsetkami. W ten sposób możesz wycofać się z obligacji oszczędnościowych, rynkowe możesz sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych (gdzie są notowane).

Jeśli jednak odpowiada Ci taka forma oszczędzania, możesz ją kontynuować. Gdy zbliża się termin wykupu obligacji możesz dokonać ich zamiany w formie bezgotówkowej na nową emisję. Możesz, nie musisz. Tutaj także Ty decydujesz. Jeśli nie zechcesz ich zamienić wypracowany zysk będzie przekazany do Twojej dyspozycji.

Zastanawiasz się, w jaki sposób kupić obligacje mając konto w Inteligo?  Prosimy, zaloguj się na konto ze strony inteligo.pl. Po zalogowaniu wybierz zakładkę Inwestycje, w niej – Obligacje. Przygotuj swój numer NIP – będzie potrzebny do zlecenia zakupu.

Przygotuj też kartę kodów. Będzie ona niezbędna do potwierdzenia złożonej dyspozycji. Bezpośrednio po podaniu kodu będzie wykonany przelew z Twojego rachunku w Inteligo w celu opłacenia zleconej inwestycji.

Istotne jest, że obligacje nie mają formy papierowego dokumentu – ich zakup jest rejestrowany w formie elektronicznych zapisów.  Jeśli mimo wszystko chcesz mieć potwierdzenie ich nabycia wystarczy, że udasz się do Punktu Sprzedaży Obligacji w celu jego uzyskania. Taki dokument uzyskasz najwcześniej trzeciego dnia roboczego po dniu złożenia dyspozycji zakupu.

 

Przekonaj się sam jak to działa!

Możesz kupić 1 sztukę obligacji, 100 sztuk, 1000….Tu nie ma ograniczeń!

Szczegółowe informacje związane z obligacjami znajdziesz w Listach emisyjnych.