Jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet

Dowód osobisty musi posiadać każdy dorosły obywatel naszego kraju. Dzięki możliwościom oferowanym przez rodzimą e-administrację, obecnie można wyrobić ten dokument w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Z wizytą w wybranym przez siebie urzędzie pojawimy się tylko raz – aby odebrać dowód.

Usługa wyrobienia dowodu osobistego jest bezpłatna, a obowiązek ten spoczywa na wszystkich obywatelach Polski, którzy:

 • ukończyli 18 rok życia;
 • zmienili dane osobowe widoczne w dowodzie, takie jak np. nazwisko – ale nie dotyczy to już zmiany adresu zameldowania ani nazwy urzędu, który wydał dowód;
 • zmienili znacząco wygląd swojej twarzy;
 • zgubili lub zniszczyli posiadany dokument, albo został on im ukradziony;
 • oraz których dowód traci ważność w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

W ostatnim przypadku istotne jest aby wniosek o dowód złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności. Z kolei przyszli 18-latkowie powinni zadbać o złożenie wniosku, jeśli osiągają stan pełnoletności za mniej niż 30 dni.

Aby skorzystać z możliwości złożenia wniosku o dowód przez internet musisz posiadać dwie rzeczy:

 1. swój Profil Zaufany (jeśli go jeszcze nie posiadasz, możesz go założyć za pośrednictwem Inteligo)
 2. nie starsze niż 6 miesięcy, kolorowe zdjęcie swojej twarzy na białym tle, zapisane w pliku elektronicznym o jednym z wybranych rozszerzeń  (.jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif), w rozdzielczościminimum 492x633 pikseli, która odpowiada fotografii o wymiarach 35x45 mm oraz wadze pliku do 2,5 MB.

Szczegóły

Rozwiń wszystkie
 1. Zdjęcie - istotny element przy składaniu wniosku o dowód

  Samemu zdjęciu trzeba poświęcić osobną część artykułu, albowiem musi ono spełniać szereg ważnych wymogów. Jeśli ich nie spełnimy urzędnik akceptujący nasz wniosek może go po prostu odrzucić. Wymogi te znane są profesjonalnym fotografom, natomiast osoby, które chciałyby samodzielnie wykonać zdjęcie, powinny zapoznać się z poniższymi wytycznymi.

  Układ głowy i twarzy. Twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia, musi być usytuowana centralnie na zdjęciu, skierowana prosto w obiektyw i równomiernie oświetlona – na zdjęciu nie powinno być odbić światła na skórze, włosach ani cieni na twarzy. Powinna być widoczna cała głowa – od czubka po górną część barków - oraz cały, nieprzysłonięty owal twarzy: brwi, oczy, nos, policzki, usta, broda. Co istotne, na zdjęciu musi być neutralny wyraz twarzy - nie można się uśmiechać, nie można też przekrzywiać głowy, niedopuszczalny jest także półprofil, ani tzw. żabia czy tzw. ptasia perspektywa.

  Włosy i zarost. Włosy mogą wychodzić poza ramy zdjęcia. Nie mogą natomiast przykrywać brwi, oczu, policzków, nosa, czyli owalu twarzy. Zarost jest dopuszczalny na zdjęciach o ile nie utrudnia rozpoznania osoby. Urzędnicy zalecają mimo to dostarczenie zdjęcia bez zarostu.

  Oczy nie mogą być w przysłonięte włosami, powinny być naturalnie otwarte (nie można mrużyć oczu) wraz z dobrze widocznymi źrenicami, skierowane prosto w obiektyw. Niedopuszczalny jest także efekt tzw. czerwonych oczu.

  Nakrycie głowy. Na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, chyba że wymaga tego Twoja religia. W takiej sytuacji należy do urzędu dostarczyć odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi Twoją przynależność do danej wspólnoty (skan lub dokument podpisany elektronicznie, oryginał orzeczenia należy przekazać urzędnikowi przy odbiorze dokumentu), jednak pamiętaj, że zdjęcie do dowodu osobistego musi mimo to zawierać widoczną całą twarz, czyli tzw. owal twarzy (nie można zasłaniać czoła, oczu, policzków, ust i brody), natomiast zasłonięte mogą być tylko włosy, uszy i szyja.

  Okulary. Na zdjęciu nie można mieć także okularów z ciemnymi szkłami, chyba że powodem ich noszenia są wrodzone lub nabyte wady wzroku i dołączysz do wniosku stosowne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (skan lub dokument podpisany elektronicznie, oryginał orzeczenia należy przekazać urzędnikowi przy odbiorze dokumentu). Natomiast na zdjęciu do dowodu możesz mieć okulary korekcyjne, jeśli tylko twoje oczy są przez nie dobrze widoczne i nie odbija się w nich światło.

  Soczewki kontaktowe. Na zdjęciu możesz mieć założone tylko takie soczewki, które nie zmieniają naturalnego kształtu ani koloru twoich oczu.

  Biżuteria na twarzy jest dopuszczalna, o ile tylko nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła. Podobnie jak z zarostem urzędnicy zalecają jednak usunięcie ozdób do zdjęcia.

  Tło oraz oświetlenie zdjęcia.  Zdjęcie powinno być wykonane na jednolicie oświetlonym, białym tle, które nie zawiera żadnych cieni, nienaturalnych kontrastów, wzorów, przedmiotów ani innych osób.

  Przykłady poprawnych zdjęć:

   

  Źródło zdjęć: obywatel.gov.pl

  Przykłady niepoprawnych zdjęć:

  Źródło zdjęć: obywatel.gov.pl

  Osoby, które z powodu choroby, wypadku lub cech fizycznych nie mogą spełnić powyższych wytycznych i na zdjęciu mają zamknięte oczy, otwarte usta lub nienaturalny wyraz twarzy, są zobowiązane powiadomić o tym urząd, który w takiej sytuacji powinien zaakceptować fotografię.

 2. Składanie wniosku krok po kroku

  Krok 1. Jeśli masz już utworzony Profil Zaufany i poprawnie zrobione zdjęcie, zapisane w postaci cyfrowego pliku, udaj się na stronę 

  https://obywatel.gov.pl

  poprzez którą obecnie składa się online wniosek o dowód osobisty. Po wejściu pod powyższy adres ukaże się poniższa strona:

   

  Do strony z wnioskiem o dowód osobisty można przejść na kilka sposobów. Podajemy dwa wymagające najmniejszej liczby kliknięć.

  1. Jeśli na górze ekranu widoczny jest przycisk opisany „Kończy Ci się ważność DOWODU OSOBISTEGO? Złóż wniosek teraz >>” (jak na powyższym obrazku) kliknij go, a otworzy się kolejna strona z nagłówkiem „Uzyskaj dowód osobisty”.

  2. Można także skorzystać z wyszukiwarki.  W tym celu w polu formularza zacznij wpisywać nazwę usługi, np. „dowód” (1). Spowoduje to pojawienie się listy z dostępnymi usługami. Wystarczy teraz kliknąć w nazwę „Uzyskaj dowód osobisty” (2), aby przejść do tytułowej strony.

   

  Po przejściu na stronę z wnioskiem o dowód uzyskasz trzy opcje do wyboru: W urzędzie, Przez internet, Poza urzędem. Kliknięcie w wybraną z opcji spowoduje rozwinięcie strony i pokazanie informacji związanych z danym wyborem.

  Kiedy klikniesz w przycisk „Przez internet” pojawi się duży niebieski przycisk z białym napisem „Złóż wniosek o dowód osobisty”, pod którym znajdują się dodatkowe informacje m.in. o tym, kto może złożyć wniosek, kiedy należy wyrobić dowód, co należy przygotować, ile czasu trzeba czekać na dowód od złożenia wniosku, jak odebrać dowód.

  Kliknięcie w niebieski przycisk spowoduje otwarcie okienka z informacją o przekierowaniu na stronę Profilu Zaufanego. W tym miejscu należy kliknąć niebieski przycisk „Zaloguj się >>”

  Krok 2. Po kliknięciu zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę Profilu Zaufanego (https://pz.gov.pl). Zaloguj się do Profilu Zaufanego przez bankowość elektroniczną – po prawej stronie od formularza logowania masz stosowny przycisk kierujący do logowania przez serwis internetowy Inteligo.

   

  Krok 3. Po zalogowaniu system ponownie przekieruje Twoją przeglądarkę na stronę obywatel.gov.pl, do formularza z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego.

  Wypełnianie formularza najlepiej rozpocząć od pierwszego pola, czyli wskazania powodu ubiegania się o dowód. W tym celu należy kliknąć niebieską strzałkę obok pola formularza, co spowoduje pojawienie się kilku opcji do wyboru. Kliknij właściwy dla Ciebie powód.

  Następnie wskaż urząd, w którym chcesz odebrać dowód. Możesz wybrać dowolny urząd – nie musi być zgodny z miejscem Twojego zameldowania czy zamieszkania. Aby to zrobić należy w polu formularza wprowadzić pierwsze litery nazwy miejscowości lub dzielnicy, a system sam podpowie proponowane urzędy. Wybierz ten, który Ci odpowiada i kliknij na niego.

   

  Jeśli nie wprowadzisz żadnych danych, system podświetli formularz czerwoną ramką oraz pojawi się komunikat o błędzie, jak na ekranie poniżej:

  Krok 4. W następnym kroku dodaj zdjęcie do dowodu. Zakładamy, że jest ono w pełni zgodne z wytycznymi opisanymi powyżej. Jeśli tak nie będzie, wniosek najprawdopodobniej nie zostanie zatwierdzony przez urzędnika – niestety dowiesz się o tym dopiero po wysłaniu wniosku.

   

   

  Aby dodać zdjęcie kliknij niebieską ikonkę symbolizującą obrazek

  Kliknięcie spowoduje otwarcie okienka z podglądem plików na Twoim komputerze. Poszukaj folderu, w którym trzymasz zdjęcie zrobione na potrzeby dowodu, kliknij to zdjęcie a następnie kliknij przycisk „Otwórz”.

  System natychmiast sprawdzi, czy plik ze zdjęciem jest we właściwej rozdzielczości lub właściwej wagi - w polu formularza pojawi się informacja „Trwa weryfikacja pliku”.

  Jeśli fotografia nie spełni wymagań technicznych, otrzymasz stosowny komunikat, np. „Nieprawidłowa rozdzielczość zdjęcia”, „Nieprawidłowa waga pliku…”

   

   

   

   

  System nie potrafi natomiast rozpoznać, czy ustawienie twarzy i głowy na zdjęciu jest prawidłowe oraz czy pozostałe wytyczne zostały spełnione. Jak widać na poniższym obrazku dodana fotografia jest nieprawidłowa, a mimo to została zaakceptowana przez system. Weryfikacja tych rzeczy następuje dopiero przez urzędnika sprawdzającego wniosek.

  Po załadowaniu zdjęcia w dobrej rozdzielczości oraz dobrej wagi, jego podgląd jest dostępny obok formularza.

  Jeśli potrzebujesz załączyć do wniosku zaświadczenia o ciemnych okularach lub konieczności noszenia nakrycia głowy na zdjęciu z uwagi na aspekty wyznaniowe, należy kliknąć kwadracik obok odpowiedniego opisu, jak na grafice poniżej. Kliknięcie kwadracika spowoduje pojawienie się nowych pól formularza – identycznych jak przy dodawaniu zdjęcia.

  Dodanie pliku z zaświadczeniem polega na kliknięciu w niebieską ikonkę symbolizującą obrazek, obok pola formularza opisanego jako „Dodaj załącznik”, a następnie wybranie z dysku komputera pliku z załącznikiem. Waga pliku nie może przekraczać 3,5 MB

   

  Tak jak w przypadku dodawania zdjęcia system przeprowadza najpierw weryfikację techniczną pliku, o czym informuje stosownym komunikatem widocznym w polu formularza.  

  Po dodaniu zdjęcia oraz ewentualnych zaświadczeń możemy zobaczyć podgląd dowodu osobistego, który zawiera wgrane do systemu zdjęcie oraz dane osobowe pobrane z Profilu Zaufanego. Jeśli dane na wzorze dowodu się nie zgadzają, należy skontaktować się z dowolnym urzędem miasta, gminy lub stanu cywilnego w celu wprowadzenia korekty.

  Krok 5. Następnie należy sprawdzić dane kontaktowe, które ułatwią urzędowi przekazanie informacji w sprawie złożonego wniosku o dowód osobisty. Dane te domyślnie pobierane są z Profilu Zaufanego. Jeśli się zmieniły, można je wprowadzić na nowo w wypełnianym właśnie wniosku.

 3. Weryfikacja wypełnionego wniosku

  Krok 6. Jeśli wszystko się zgadza kliknij w przycisk „DALEJ”, znajdujący się tuż pod danymi kontaktowymi, jak na grafice powyżej.

  W tym momencie system przeniesie Cię do podglądu wypełnionego wniosku. Jest to już końcowy etap procesu, w którym masz możliwość zweryfikowania poprawności wszystkich wprowadzonych danych. Sprawdź nie tylko swoje dane osobowe i kontaktowe, ale również adres e-mail, na który otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym będziesz odbierać dowód. Numer wniosku może przydać się podczas sprawdzania statusu rozpatrzenia wniosku.

  Jeśli zauważysz błąd, to na samym dole podglądu znajduje się szary przycisk z napisem „WRÓĆ DO EDYCJI DANYCH”. Kliknięcie w niego spowoduje przeniesienie Cię do strony z otwartym i gotowym do edycji wnioskiem, w którym można poprawiać błędnie wprowadzone dane.

  Jeśli wszystko się zgadza należy kliknąć niebieski przycisk „ZŁÓŻ WNIOSEK O DOWÓD”.  

  Krok 7. W kolejnym kroku system ponownie przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, do strefy podpisywania dokumentu. Tam warto jeszcze raz sprawdzić - w podglądzie dokumentu - wprowadzone wcześniej dane.

  Jeśli wszystko się zgadza kliknij przycisk „Podpisz profilem zaufanym”:

  Po chwili otworzy się okienko do autoryzacji wysyłki wniosku za pomocą Profilu Zaufanego.

  Po kliknięciu przycisku „Autoryzuj i podpisz dokument” przejdziesz do serwisu internetowego Inteligo. Zaloguj się swoim loginem i hasłem, a następnie wprowadź kod z narzędzia autoryzacyjnego, aby potwierdzić operację i podpisać wniosek o dowód osobisty.

  Krok 8. Wszystko załatwione! Wniosek o wydanie dowodu osobistego został przez Ciebie wysłany, o czym zostaniesz poinformowany na kolejnej stronie.

  Z tej strony możesz również bezpośrednio przejść do folderu Odebrane w Twojej skrzynce ePUAP, gdzie znajdziesz potwierdzenie złożenia wniosku. W tym celu kliknij link oznaczony „na Twoją skrzynkę ePUAP” (1):

  Na wydanie dowodu osobistego czeka się do 30 dni. Jeśli termin będzie się miał wydłużyć, to powinien skontaktować się z Tobą w tej sprawie urzędnik.

 4. Sprawdź, czy Twój dowód jest już gotowy

  W każdej chwili możesz sprawdzić status rozpatrywania wniosku. Aby to zrobić wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy

  Następnie w polu opisanym „Numer wniosku o dowód” podaj numer wniosku (numer ten powinien zostać wysłany podczas składania wniosku na podany w nim adres e-mail) i kliknij przycisk „Sprawdź”.