, Inteligo

Nie daj się złowić na 'phishing'!

Identyfikator i hasła do logowania znam tylko ja. Kartę kodów noszę przy sobie. Płatniczą również. Nikomu jej nie udostępniam, PIN pamiętam. Loguję się na swoje konto bankowe przez internet i co widzę? NIC! Moje pieniądze zniknęły!!

e39e8d9b-7abc-4811-9232-46a0d9836617.png

Brzmi jak koszmar? Niestety, to może przydarzyć się i Tobie. Każdy z nas może paść ofiarą ataku spamerów. Sposoby na wyłudzanie od nas poufnych danych stają się coraz bardziej wymyślne. W dużej jednak mierze spamerzy opierają się na naszej nieuwadze i naiwności. Jedną z form przez nich stosowaną jest "phishing". Nazwa tego procederu to połączenie dwóch słów: "fishing" (ang. wędkowanie) i "password" (ang. hasło). Połów haseł – oto ich cel. W jaki sposób oni działają? Tworzą fałszywe strony internetowe, identyczne wręcz jak witryny banków czy znanych instytucji. Następnie robią wszystko abyśmy tam trafili. W tym celu rozsyłają masowo wiadomości e-mailowe.

Faktycznie, dotarł do mnie kiedyś e-mail, była w nim informacja, że należy podać dane z karty płatniczej…. Jej numer, datę ważności, kod PIN, kod CVV2…Skoro o to prosili… Napisali: „wyślij do” albo „odpowiedz”. Dziś już nie pamiętam. Łatwiej było wybrać „odpowiedz” i dane zostały przekazane…

Ani Inteligo, ani Visa nie wysyłają takich wiadomości! Nie proszą o ujawnianie poufnych danych. Instytucje finansowe kładą ogromny nacisk na bezpieczne korzystanie z kont, bowiem środków ostrożności nigdy za wiele. Oszuści podszywają się w ten sposób pod organizację Visa i wyłudzają dane Twojej karty. Jej numer, data ważności, kod CVV2 wystarczą, żeby zrobić zakupy w internecie. Kartę nosisz w portfelu, w międzyczasie oszust płaci nią za swoje zakupy w sieci… Jeśli otrzymasz taką wiadomość – nie odpowiadaj na nią! Pamiętaj, że numer karty, data jej ważności, kod CVV2, PIN – to dane poufne, gwarantujące bezpieczeństwo transakcji – nie ujawniaj ich.

Pamiętam też inną wiadomość. Była tam skrótowa informacja i link. Proszono by w niego kliknąć, żeby uzyskać wyjaśnienia. Jeśli tego nie zrobię to zamkną mi konto albo utracę możliwość logowania… Spieszyło mi się. Jeden klik i jestem na stronie, gdzie loguje się zazwyczaj. Nie widzę żadnej różnicy. Podaję login i hasło… Jak zwykle… A po jakimś czasie…

Pod żadnym pozorem nie korzystaj z tego linku, nie kopiuj go i nie wklejaj do paska adresowego. Adres w linku wydaje się być prawidłowy.. Ale tylko wydaje się: przestawione, zmienione litery… Link przenosi nas do strony łudząco podobnej do oryginalnej. Bywa, że w pośpiechu nie zwracamy uwagi na te, jak mogłoby się zdawać, niuanse i jakby nigdy nic wprowadzamy loginy i hasła. Na to właśnie czekają spamerzy żerują na naszych uczuciach. Wykorzystują strach, ciekawość, pośpiech. Wyłudzenie danych poufnych to nie jedyny cel takich działań. Oszuści instalują również w tym sposobem na komputerze wirusy oraz oprogramowanie, które śledzi Twoje operacje w Internecie. Jak to mówią, licho nie śpi. Ty też bądź czujny i broń się przed takimi atakami. Pamiętaj o tym, by na Twoim komputerze zainstalowany był program antywirusowy, z aktualną definicją bazy wirusów. Zalecamy również stosowanie firewall`a. Jeśli mimo tego otrzymasz podejrzaną wiadomość – nie odpowiadaj na nią i nie używaj linku, który w niej jest! Usuń ją. Pamiętaj, że Inteligo wysyła do Ciebie informacje pocztą elektroniczną tylko wtedy, gdy wyraziłeś na to zgodę.

Biuletyn Inteligo, powiadomienia na e-mail, wyciągi – Ty decydujesz czego potrzebujesz od swojego banku. W wiadomościach od Inteligo znajdziesz min. informacje o nowościach w ofercie konta czy zestawienie operacji za dany okres rozliczeniowy. Bank nie będzie Cię prosił o aktualizację danych osobowych w formie e-maila. Jeżeli otrzymałeś podejrzaną wiadomość – skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem 800 121 121 albo +48 81 535 67 89.

https://inteligo.pl/secure - to pewny i bezpieczny adres do logowania na konto Inteligo przez Internet. Zanim się zalogujesz – sprawdź czy z takiego właśnie korzystasz. Wiarygodność witryny do logowania potwierdza min. obecność ikony kłódki.

Bezpieczeństwo Twojego konta zależy także od Ciebie.