, Inteligo

Nowe Fundusze – nowe możliwości oszczędzania

W ramach naszego cyklu „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o inwestowaniu…” przedstawiamy kolejną rozmowę ze specjalistą PKO TFI Michałem Paszkowskim.

d179087e-7e0b-433d-8b17-983f15dfc204.png

Dziś poruszamy temat nowej, rozszerzonej oferty Funduszy, dostępnej z Konta Inteligo, i pokazujemy, jakie nowe możliwości daje.

Od  września Klienci Inteligo mogą korzystać z nowej, wzbogaconej oferty Funduszy PKO. Co wyróżnia te produkty na tle dotychczasowej oferty dostępnej poprzez konto Inteligo?

Oferta Inteligo została rozszerzona o kilka perełek inwestycyjnych. Są to między innymi tak zwane subfundusze sektorowe. Za tą – dla niektórych tajemniczą – nazwą kryją się możliwości lokowania nawet niewielkich oszczędności na rynkach związanych z ropą, złotem, gazem czy innymi surowcami. Klienci mają teraz także możliwość ulokowania środków w branże związane z budową mieszkań, autostrad, biurowców itd. Mając sto złotych można też zacząć czerpać korzyści z rozwoju branż specjalizujących się w produktach dla ludzi zamożnych. Takie możliwości daje PKO Dóbr Luksusowych Globalny. Nowe produkty PKO TFI w ofercie Inteligo służą przede wszystkim wzbogaceniu portfela inwestycyjnego złożonego z podstawowych funduszy. Inwestując w kilka różnych typów funduszy zwiększamy bezpieczeństwo naszego kapitału i swoje szanse na ponadprzeciętny zysk.

Poza nowymi Funduszami  Klienci Inteligo zyskali dostęp do  nowego rodzaju zleceń. Czym się charakteryzują i z jakimi produktami są powiązane?

Nowe zlecenia dają możliwość przenoszenia środków między różnymi funduszami (zlecenie konwersji) lub subfunduszami (zlecenie przeniesienia). W Programie Oszczędnościowym mamy również możliwość określenia z góry na jakie subfundusze i w jakich proporcjach będzie rozdzielana nasza wpłata do Programu. Warto pamiętać, że zlecenia są pomocne w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy na przykład środki zainwestowane w fundusze akcji zechcemy zabezpieczyć w perspektywie kilku miesięcy przed niekorzystnymi wahaniami, możemy przenieść je do funduszu pieniężnego, który jest bardziej bezpieczny w tak krótkim okresie. Warto pamiętać, że możliwość korzystania z powyższych zleceń nie powinna przysłaniać podstawowej zasady skutecznego inwestowania: konsekwentnego i długofalowego lokowania oszczędności.

Udostępniając nową ofertę Funduszy PKO w Inteligo szczególnie promowane jest systematyczne oszczędzanie. Jaką rolę pełni Program Oszczędnościowy, czy w pełni zastępuje dotychczasowy Plan Systematycznego Oszczędzania?

Program Oszczędnościowy pozwala inwestować „na raty”. Dzięki niemu możemy znacząco zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji. Spójrzmy na przykład. Dwa lata temu po upadku Lehman Brothers na rynkach finansowych zaczęło się silne załamanie. Załóżmy, że 31 sierpnia 2008 r (czyli przed spadkami) zainwestowaliśmy w PKO Akcji Plus 2400 złotych. Na drugim rejestrze w tym samym funduszu ulokowaliśmy tę samą kwotę, ale rozłożyliśmy ją na 24 comiesięczne wpłaty po 100 złotych. Jaki wynik osiągnęły obie inwestycje w tym wyjątkowo burzliwym okresie? W pierwszym przypadku na zysk trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Rynki wciąż odbudowują się po tamtym wstrząsie. W drugim przykładzie w dniu 31 sierpnia 2010 r zarobiliśmy już blisko 9%. I uwaga! Choć w obu przypadkach zainwestowano tę samą kwotę, przy systematycznym lokowaniu udało się kupić o 40% więcej jednostek uczestnika funduszu, niż w przypadku jednorazowej inwestycji. Oczywiście, gdyby w tym czasie panowała hossa jednorazowa inwestycja przyniosła przyniosłaby nam większy zysk. Ale prawdą jest, że regularne oszczędzanie daje zdecydowanie większe bezpieczeństwo w okresie, gdy giełdy stają się mniej stabilne.

Czy żeby móc skorzystać ze wzbogaconej oferty Funduszy PKO trzeba dysponować dużą kwotą?

Pamiętajmy, że fundusze inwestycyjne są stworzone z myślą o osobach, posiadających zarówno znaczne jak i zupełnie niewielkie oszczędności. Minimalna wpłata do większości funduszy PKO to 100 złotych. Ważne jest, by inwestować jak najwięcej, jednak korzystniej inwestować 100 złotych co miesiąc od dziś, niż odkładać decyzję na „święte nigdy”. W finansach czas może być naszym wielkim sprzymierzeńcem. 

 

Michał Paszkowski

PKO TFI

Wypowiedzi przedstawiają osobiste poglądy autora a nie instytucji, z którą jest związany.