, Inteligo

Umowa elektroniczna Inteligo

Zaryzykuję stwierdzenie, że nie było by Inteligo, gdyby nie pewna zmiana w prawie.

d55e2069-de0d-4cad-9197-cf9283cbd19a.png

Ba, nie byłoby w Polsce bankowości elektronicznej, jaką dzisiaj znamy; e-bankowości, dzięki której powrót do czasów biegania do oddziałów banków i oczekiwania w kolejkach wydaje się, raptem po dekadzie, abstrakcyjny. Ta kluczowa zmiana dla rozwoju bankowości to wejście w życie ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe, a dokładnie wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozwiązania zawartego w art. 7. Przepis ten zrównał oświadczenia woli składane przez klientów banków w formie elektronicznej z formą pisemną. Od tego momentu zlecenie przelewu, założenie lokaty itp. stały się dostępne za przysłowiowym "kliknięciem" (pomijam aspekt koniecznej autoryzacji).

Nowe prawo okazało się na tyle przełomowe, że szybko implementowano je do regulacji dotyczących pozostałej części rynku finansowego, tj. rynku papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeń. Wprowadzenie elektronicznego oświadczenia woli szerzej, poza branżę finansową, miała umożliwić Ustawa z 18 września 2001 o podpisie elektronicznym. Wprowadzony tą ustawą kwalifikowany podpis elektroniczny, podobnie jak podpis elektroniczny stosowany w bankowości, zostały zrównane w skutkach prawnych użycia z podpisem składanym na papierze.

Dzisiaj można stwierdzić, że rozwiązanie dotyczące podpisu elektronicznego, wdrożone na potrzeby rynku finansowego, stosowane jest w znacznie większej skali, niż rozwiązania zawarte w ustawie o podpisie elektronicznym. Najczęściej wymienianymi przyczynami takiego stanu rzeczy są kłopoty klientów z przyswojeniem nowej infrastruktury oraz jej cena.

To nie było przeszkodą dla nas i platformę Inteligo rozszerzyliśmy o element bezpiecznej infrastruktury wymaganej do składania elektronicznych podpisów przez uprawnionych pracowników z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

Co to znaczy w praktyce ? Zawsze, gdy akceptujemy formularze, autoryzując je kodem jednorazowym, składamy jednocześnie podpis elektroniczny pod naszym oświadczeniem woli. A czy ktoś widział oświadczenie woli oznaczone podpisem elektronicznym ze strony banku?

Od 7 września można je zobaczyć w Inteligo! W ten sposób wszędzie tam, gdzie prawo wymaga zawierania w formie pisemnej nowych umów lub aneksów do umów między klientem a bankiem, możemy w Inteligo użyć formy elektronicznej. Bez papieru, parafowania, podpisywania i odsyłania do banku, nawet w postaci dyskusyjnych umów ramowych.

Prosto i szybko. Na początek przygotowaliśmy proces zawierania umów elektronicznych dotyczących kredytu odnawialnego. Elektroniczna umowa kredytu odnawialnego Inteligo spełnia wymagania dotyczące formy czynności prawnej zawarte w Ustawie o kredycie konsumenckim. W każdej chwili można ją pobrać bezpośrednio z serwisu transakcyjnego. Pobrana umowa stanowi archiwum, składające się z pliku obejmującego treść umowy oraz związanego z tą umową pliku zawierającego podpis, a właściwie dwa podpisy cyfrowe uprawnionych pracowników banku. Mam nadzieję, że kolejna innowacja wdrożona przez Inteligo spodoba się i wyznaczy kierunek dla innych banków oraz pozostałych instytucji, wykorzystujących w kontaktach z Klientami komunikację elektroniczną. My nie zamierzamy poprzestać tylko na umowie kredytu odnawialnego Inteligo.