Praktyczne wskazówki

Korzystanie z Internetu może wiązać się z niebezpieczeństwem zainstalowania w naszym komputerze: wirusów, koni trojańskich czy programów szpiegowskich typu spyware. Przypominamy, jak uniknąć tego typu zagrożeń.

Stylizowana ikona wiadomości

Zagrożenie wirusami

Wirus komputerowy jest to najczęściej dość prosty program, który powiela się bez zgody i wiedzy użytkownika. Do swego poprawnego funkcjonowania potrzebuje "nosicieli", którymi są programy komputerowe lub poczta elektroniczna. Wykorzystuje słabość zabezpieczeń komputerów podłączających się do sieci, często również niedoświadczenie i beztroskę internautów. Wirusy kasują i niszczą dane, rozsyłają spam, kradną dane, a w szczególności hasła, numery kart płatniczych lub dane osobowe.

Programy antywirusowe

Istnieje wiele narzędzi do walki z wirusami, które zapewniają bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu. Inteligo zaleca wszystkim swoim klientom instalację i korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Można skorzystać zarówno z programów płatnych, jak i darmowych, udostępnianych w sieci lub załączanych do prasy komputerowej.

Zapora firewall

Firewall - czyli zapora sieciowa, to kolejne, bardzo skuteczne narzędzie, zabezpieczające przed komputerowymi wirusami. Jest to sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, bądź samo oprogramowanie, blokujące niepowołany dostęp do strzeżonej sieci komputerowej, komputera lub serwera.
Firewall może umożliwiać również kontrolę połączeń wychodzących z komputera, co ułatwia wykrycie i przeciwdziała programom typu koń trojański lub spyware.

Zabezpieczenie poczty

Należy pamiętać, że otwierając maile od nieznanych nadawców jesteśmy narażeni na zainfekowanie komputera wirusami. Aby się przed tym obronić należy używać skanera antywirusowego, sprawdzającego każdą pocztę przychodzącą, pod kątem wirusów czy koni trojańskich. Sprawdzane są również wszystkie otwierane pliki oraz strony klienckie.

W ten sposób zapobiegamy również phishingowi, polegającemu na podstawianiu "spreparowanej" - fałszywej strony pod oryginalną stronę, a w efekcie blokujemy wypłynięcie poufnych informacji, takich jak loginy, hasła, numery PIN.

Profilaktyka

Aby uczynić korzystanie z sieci jak najbardziej bezpiecznym, warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. W sieci internetowej stale pojawiają się nowe wirusy, dlatego przeprowadzaj częste aktualizacje oprogramowania antywirusowego.01
 2. Programy antywirusowe powinny być cały czas włączone i aktualne, szczególnie podczas pracy w Internecie. 02
 3. Każdy plik, który ściągasz na dysk swojego komputera, należy sprawdzić przed otwarciem pod kątem zainfekowania przez wirusy.03
 4. Pamiętaj o częstej aktualizacji oprogramowania systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych. Aktualne poprawki (z ang. 04patch) publikowane są na stronach producentów programów i stanowią bardzo skuteczne zabezpieczenie.

Wskazówki dla Ciebie

Bezpieczeństwo Twoich transakcji jest dla nas priorytetem. Korzystamy z najnowocześniejszych, sprawdzonych procedur i systemów bezpieczeństwa. Jednak system zabezpieczeń wymaga także ostrożności z Twojej strony, więc przestrzegaj kilku podstawowych zasad:

 • Korzystaj z legalnego oprogramowania: Windows, program antywirusowy, firewall, antyspyware, adware. Aktualizuj swój system Windows. Aktualizuj inne posiadane oprogramowanie (program antywirusowy).
  Pamiętaj
  : jeśli używasz systemu operacyjnego Windows, upewnij się, czy posiadasz najnowsze łatki (ang. patch) do systemu. Informacje na ten temat oraz łatki do pobrania możesz znaleźć na: http://www.windowsupdate.com.
 • Zawsze upewnij się, że wprowadzony w okno przeglądarki adres internetowy Banku jest poprawny
 • Nigdy nie udostępniaj osobom trzecim swojego identyfikatora, haseł i jednorazowych narzędzi autoryzacji, nie podawaj ich na nieszyfrowanych stronach oraz innych niż strony Banku.
 • Nie odpowiadaj na wiadomości e-mailowe, których autorzy proszą o ujawnienie czy zweryfikowanie Twoich danych osobowych, informacji, dotyczących numeru konta czy karty kredytowej.
 • Nigdy nie przesyłaj mailem żadnych informacji osobistych ani finansowych.
 • Sprawdzaj regularnie wyciągi bankowe, dotyczące transakcji dokonywanych zarówno kartą debetową, wydawaną do rachunku, jak i kartą kredytową.
 • Stale dbaj o bezpieczeństwo Twojego komputera, stosuj program antywirusowy z aktualną definicją wirusów oraz osobisty firewall, dopilnuj aby ustawienia używanej przez Ciebie przeglądarki internetowej były właściwe.
 • Staraj się przy korzystaniu z bankowości elektronicznej używać własnego komputera, a nie komputera w kawiarence internetowej lub innym miejscu publicznym. Zalecamy nie korzystać z bankowości elektronicznej z publicznie dostępnych sieci WiFi.
 • Nie zapisuj nigdzie haseł ani PIN-u. Otrzymane z Inteligo hasła zapamiętaj, a następnie zniszcz.
 • Nie przechowuj haseł ani karty kodów w miejscach, w których można je łatwo znaleźć.
 • Nie używaj tego samego hasła, którego używasz do logowania w Banku, na innych stronach internetowych.
 • Jeśli zmieniasz swoje hasło, wybierz takie, którego nie można łatwo odgadnąć - zalecamy kombinację liter, cyfr oraz znaków specjalnych tj. `!@#$%^&*()_+-={}[]:;',.<>?. Więcej o haśle do serwisu WWW
 • Jeśli zmieniasz swoje hasło i chcesz aby było bardziej bezpieczne, sprawdź jego siłę. Teraz podczas zmiany hasła do serwisu www zostanie zbadany poziom jego bezpieczeństwa, obok hasła pojawi się graficzne przedstawienie jego tzw. siły. To pozwoli Ci stworzyć unikalne, bezpieczne hasło do serwisu Inteligo.
 • Możesz zmienić swój 8- cyfrowy identyfikator, którym aktualnie logujesz się do serwisu na nowy, przyjazny login. Możesz go utworzyć z liter, cyfr oraz znaków specjalnych tj. `!@#$%^&*()_+-={}[]:;',.<>?. Więcej o Przyjaznym loginie
 • Upewnij się, czy połączenie jest szyfrowane, sprawdzając czy adres strony w oknie przeglądarki wygląda następująco: https://inteligo.pl/secure oraz czy po prawej stronie pola adresowego lub w dolnym prawym rogu okna przeglądarki pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu na kłódkę sprawdź poprawność certyfikatu
 • Nigdy nie odchodź od komputera, podczas korzystania z konta Inteligo.
 • Upewnij się, że poprawnie wylogowałeś się po zakończeniu działań w swoim koncie poprzez opcję "Wyloguj"

Jeżeli zauważysz błąd w certyfikacie lub któraś z powyższych informacji budzi Twój niepokój, zgłoś ten fakt niezwłocznie konsultantowi Inteligo. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji całą dobę pod numerem telefonu Inteligo: 800 121 121 lub + 48 81 535 67 89.

Bank nigdy nie poprosi Cię o podanie:

 • kilku kodów jednorazowych jednocześnie. Wyjątkiem są:
  • aktywacja nowej karty kodów jednorazowych, gdy poprosimy Cię o podanie bieżącego kodu z aktywnej karty oraz kodu numer 1 z karty nieaktywnej,
  • zamiana narzędzia autoryzacji, gdy poprosimy Cię o podanie kodu z aktualnego narzędzia autoryzacyjnego oraz kodu z narzędzia, które chcesz aktywować,
 • kodu z narzędzia autoryzacyjnego podczas logowania do serwisu transakcyjnego.

W Internecie pojawiają się różnego rodzaju wirusy/trojany, które mogą zainfekować Twój komputer i spowodować pojawienie się fałszywej strony Inteligo, podczas próby zalogowania do konta lub po udanym zalogowaniu na komputerze. Fałszywa strona może być bardzo podobna do oryginalnej i wykorzystywać grafikę oraz kolorystykę oryginalnej strony. Żąda ona od użytkownika podania kilku kodów jednorazowych jednocześnie bez wykonywania jakiejkolwiek operacji.

Pamiętaj: nigdy nie podawaj kilku kodów jednorazowych pod rząd. Jeśli spotkasz się ze stroną, która zażąda od Ciebie podania haseł, natychmiast zadzwoń do konsultanta Inteligo:
800 121 121, lub + 48 81 535 67 89.

Pojawienie się fałszywej strony na komputerze, z którego korzystasz, by zalogować się do konta, świadczy również o tym, że Twój identyfikator i hasło zostały przejęte przez nieuprawnione osoby. Prosimy o natychmiastową zmianę hasła na komputerze niezainfekowanym wirusem. Jeżeli nie możesz tego zrobić, prosimy o kontakt z konsultantem Inteligo: 800 121 121, lub + 48 81 535 67 89

Pamiętaj, że osoby nieuprawnione posiadające Twój identyfikator, hasło oraz kody jednorazowe, mogą wykonać przelew z Twojego rachunku.

Związek Banków Polskich udostępnił strony internetowe zawierające informacje dotyczące bezpieczeństwa bankowości elektronicznej.

Bezpieczeństwo transakcji bankowych w Internecie. Dowiedz się więcej

24 rady dla posiadaczy kart bankowych. Dowiedz się więcej

Portal "Bezpieczny bank". Dowiedz się więcej

Związek Banków Polskich to samorządowa organizacja banków, działająca na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 roku. ZBP powołano do życia w styczniu 1991 roku, a swoją działalnością obejmuje on banki działające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, utworzone i działające na podstawie prawa polskiego.