Pytania i odpowiedzi

FAQ to najczęściej zadawane pytania związane z kontem Inteligo. Aby odnajdywanie interesujących Cię informacji nie sprawiało Ci problemów, wszystkie pytania zostały poszeregowane tematycznie. Wybierz jedną z dostępnych kategorii pytań.

Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami.

Zarówka
 1. Jak aktywować aplikację IKO?

 2. Kto może korzystać z aplikacji IKO?

  Aplikacja mobilna IKO (usługa bankowości elektronicznej) przeznaczona jest dla posiadaczy kont prywatnych oraz firmowych Inteligo. Z aplikacji mogą również korzystać posiadacze kont indywidualnych PKO Banku Polskiego i kont firmowych PKO Banku Polskiego, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

 3. Co umożliwia IKO?

  • Przeglądanie salda i historii kont.
  • Przeglądanie informacji o kontach, kartach, kredytach i lokatach w Inteligo.
  • Wypłatę pieniędzy bez użycia karty z bankomatów oznaczonych logo BLIK lub Inteligo.
  • Przelewanie pieniędzy na numer telefonu bez potrzeby podawania numeru rachunku.
  • Zlecanie przelewów zwykłych, zdefiniowanych i własnych (usługa dostępna po powiązaniu IKO z rachunkiem w Inteligo lub PKO Banku Polskim)
  • Dokonywanie płatności w sklepach internetowych za pomocą usługi „Płacę z BLIK”  oznaczonych logo BLIK lub Inteligo.
  • Generowanie czeków BLIK.
  • Wyszukiwanie najbliżej położonych punktów i bankomatów, przyjmujących transakcje BLIK przy użyciu kodu BLIK lub czeku BLIK z aplikacji IKO.
  • Sprawdzanie salda oraz historii transakcji rachunku podpiętego do aplikacji.
  • Spłatę wykorzystanego limitu karty kredytowej.
  • Zakładanie lokat.
  • Dokonywanie opłat na rzecz miasta w opłatomatach PKO Banku Polskiego.
 4. Czy można korzystać z aplikacji na numerze telefonu niezarejestrowanym w Polsce?

  Aktualnie korzystanie z aplikacji jest dostępne tylko dla osób z numerami zarejestrowanymi w Polsce (z prefixem: +48).

 5. Na jakich telefonach działa aplikacja IKO?

  Szczegóły dotyczące warunków technicznych, które musi spełniać telefon, na którym chcesz korzystać z IKO, znajdziesz tutaj. Oprócz tego telefon powinien umożliwiać również połączenie z Internetem (mobilnym lub poprzez Wi-Fi).

 6. Czy do płatności IKO potrzebny jest telefon z NFC?

  Nie.

 7. Czy do korzystania z aplikacji IKO muszę mieć podpisaną umowę z konkretnym operatorem telekomunikacyjnym?

  Nie, z aplikacji IKO mogą korzystać klienci wszystkich operatorów telekomunikacyjnych.

 8. Czy płatności za pomocą aplikacji IKO będą widoczne w historii mojego konta w Inteligo?

  Tak, źródłem pieniądza dla aplikacji IKO jest konto Inteligo. W związku z tym w historii rachunku będą widoczne wszystkie transakcje dokonane za pomocą aplikacji.
  Historię rachunku podpiętego pod IKO można również sprawdzić w samej aplikacji.

 9. Z jakich bankomatów można wypłacać gotówkę przy użyciu kodu BLIK?

  Umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatów PKO Banku Polskiego, Euronetu, Planetcash, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Banku Millennium, które obsługują wypłaty bez użycia karty płatniczej. Prowizja za wypłatę gotówki przy użyciu kodu BLIK/czeku BLIK jest zgodna z Taryfą prowizji i opłat.

 10. Co robić w przypadku zmiany karty SIM?

  Przy zmianie karty SIM nie ma potrzeby ponownego pobierania aplikacji pod warunkiem, że nowa karta SIM jest wystawiona na ten sam numer telefonu, co poprzednia. 

  Jeśli nowa karta SIM ma nowy numer telefonu – konieczna jest ponowna aktywacja aplikacji na nowym numerze.

 11. Co robić w przypadku zmiany numeru telefonu?

  W razie zmiany numeru telefonu trzeba usunąć aplikację z serwisu internetowego Inteligo (usługa bankowości elektronicznej). Następnie należy aktywować nową aplikację w serwisie internetowym podając nowy numer telefonu, przy czym musi on być wcześniej zarejestrowany w systemie banku.

 12. Co robić w przypadku zmiany urządzenia?

  Przy zmianie modelu telefonu na inny należy pobrać i zainstalować na nim aplikację. Po instalacji niezbędne będzie ponowne aktywowanie aplikacji bezpośrednio w telefonie lub zainicjowanie takiej dyspozycji w serwisie internetowym. Przed aktywacją należy usunąć wcześniej powiązaną aplikację w serwisie transakcyjnym Inteligo.

 13. W jaki sposób jest ustalany PIN do aplikacji IKO?

  Nadanie kodu PIN odbywa się  w procesie aktywacji aplikacji IKO. Kod PIN można następnie zmienić z poziomu aplikacji lub w serwisie transakcyjnym Inteligo

 14. Gdzie mogę złożyć reklamację w związku z korzystaniem z aplikacji IKO?

  Problemy, wnioski i reklamacje można zgłaszać za pośrednictwem serwisu internetowego inteligo.pl oraz infolinii (numery: 800 121 121 lub +48 81 535 67 89).

 15. Czy mogę pożyczyć swój telefon z zainstalowaną aplikacją IKO innej osobie, żeby wykonała za mnie płatność?

  Udostępnienie aplikacji IKO osobie trzeciej jest niezgodne ze szczegółowymi warunkami korzystania z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w kanale mobilnym. Należy pamiętać, że udostępniając aplikację osobie trzeciej daje się jej bezpośredni dostęp do swojego rachunku bankowego.
  Jeśli klient chce umożliwić osobie trzeciej dokonanie płatności mobilnej ze swoich środków może przesłać jej czek wygenerowany w aplikacji IKO.

 16. Ile kosztuje aplikacja IKO

  Pobranie, zainstalowanie i korzystanie z aplikacji IKO jest bezpłatne.
  W trakcie korzystania aplikacja łączy się z internetem, połączenie jest płatne zgodnie z obowiązującą u danego operatora taryfą.

 17. Czy aplikacja łączy się z Internetem w czasie jej używania?

  Tak, w momencie płacenia aplikacją IKO telefon powinien być połączony z Internetem.

 18. Co zrobić w sytuacji gdy w miejscu, w którym chcemy dokonać płatności nie ma zasięgu?

  Takich miejsc w Polsce jest coraz mniej, jednak wyjściem z tego typu sytuacji będzie funkcja generowania czeków. Użytkownik IKO może wcześniej (mając zasięg w telefonie) wygenerować sobie czek BLIK, lub kilka czeków na określoną kwotę i z określonym czasem ważności, a następnie zapisać w telefonie, na kartce, lub wysłać SMSem albo e-mailem. Zapisane w aplikacji numery czeków można odczytać w aplikacji bez konieczności logowania, więc nawet w miejscu bez zasięgu będziesz miał pieniądze do wykorzystania.

 19. Czy za transakcję dokonaną za pomocą aplikacji IKO klient otrzymuje paragon? Czy można później złożyć reklamację na towar zakupiony w ten sposób?

  Tak, po dokonaniu płatności BLIK jest wydawany standardowo paragon fiskalny oraz wydruk z terminala zawierający szczegóły transakcji. Reklamacje  na towar zakupiony przy pomocy aplikacji IKO/BLIKA są składane tak samo jak na towary zakupione przy użyciu innych metod płatności.

 20. Czy możliwy będzie przelew na telefony klientów banków, które uczestniczą w systemie BLIK? Jak szybko realizowany jest taki przelew?

  Tak. Jednak jeśli odbiorca przelewu nie ma aplikacji obsługującej międzybankowe przelewy BLIK albo jego numer nie jest zarejestrowany jako domyślny do odbioru przelewów na telefon, otrzyma on SMS-a z linkiem do miejsca, skąd można pobrać aplikację IKO i z informacją, że czekają na niego pieniądze. Jeśli odbiorca pobierze aplikację IKO i ją aktywuje, środki pojawią się na jego koncie. Jeśli tego nie zrobi, przesłane pieniądze wrócą na konto nadawcy po 7 dniach od wysłania przelewu.

  Przelew na telefon realizowany jest natychmiast i nie zależy od sesji Elixir.

 21. Skąd wiadomo, że sprzedawca faktycznie wykorzysta kod BLIK z aplikacji IKO do uregulowania danej płatności?

  Klient sam wprowadza kod BLIK na terminalu płatniczym, w związku z tym nie ma obaw, że sprzedawca mógłby użyć kodu do celu niezgodnego z intencjami kupującego. Ponadto po każdej transakcji na telefonie użytkownika aplikacji IKO pojawi się prośba o potwierdzenie płatności kodem BLIK . Znajdują się na niej szczegóły dokonywanej transakcji, które umożliwiają weryfikację, czy użytkownik płaci taką kwotę jaką powinien we właściwym punkcie handlowo-usługowym.

 22. Dlaczego trzeba jeszcze potwierdzać transakcję po podaniu kodu BLIK sprzedawcy?

  Potwierdzenie transakcji na telefonie pozwala zachować użytkownikowi aplikacji kontrolę nad bezpieczeństwem. Dzięki temu wiadomo dokładnie jaką kwotę i w jakim punkcie handlowym się wydaje.

 23. Od kiedy będą obowiązywały zmienione dzienne limity dotyczące kwot lub liczby operacji dla IKO?

  Limity zmienione przez użytkownika w Inteligo obowiązują natychmiast.

 24. Czy dokonywanie płatności IKO za granicą jest dostępne?

  Aktualnie IKO jest dostępne wyłącznie na polskim rynku. 

 25. Czy będąc posiadaczem 2 lub więcej rachunków można podczas dokonywania płatności wybrać, który rachunek ma zostać obciążony?

  W czasie aktywacji IKO wybierasz rachunek, który będzie obciążany.

 26. Jak działa IKO w przypadku kont wspólnych ?

  Każdy współwłaściciel może podłączyć własne IKO na swój numer telefonu, o ile telefon jest zarejestrowany w naszym systemie.

 27. Czy jest możliwe aktywowanie aplikacji na kolejnym telefonie?

  Można aktywować aplikację na maksymalnie 3 urządzeniach mobilnych jednocześnie.

 28. Czy czek BLIK można zrealizować częściowo. Czy mogę użyć przy płaceniu czeku BLIK i brakującą różnicę dopłacić w inny sposób?

  Czek BLIK można zrealizować częściowo zarówno w sklepach internetowych, jak i naziemnych.

  Jeśli w sklepie naziemnym wykorzystasz całą kwotę czeku BLIK, możesz poprosić sprzedawcę, aby umożliwił Ci zapłacenie reszty należności w inny sposób. W internecie nie ma takiej możliwości.

 29. Czy przy wyborze płatności BLIK na terminalu jest opcja wyboru czeku BLIK?

  System jest tak wygodny, że nie musimy wybierać dodatkowych opcji - wpisujemy po prostu kod BLIK lub czek BLIK na terminalu. Przy płatności czekiem BLIK terminal w kolejnym kroku poprosi nas dodatkowo o hasło.

 30. W jaki sposób poinformować sprzedawcę, że chcę zapłacić telefonem? W przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych w jaki sposób poinformować sprzedawcę, że płacimy "telefonem"?

  Przed płatnością informujemy, że chcemy zapłacić BLIKIEM. Sprzedawca powinien wiedzieć, co robić. Jeśli sprzedawca nie będzie wiedział co należy zrobić to prosimy o zgłoszenie sytuacji na maila iko@inteligo.pl

 31. Czy można korzystać z czeków BLIK bez dostępu do internetu?

  Z czeków BLIK można korzystać bez dostępu do internetu i bez konieczności logowania do aplikacji, ale muszą zostać wcześniej wygenerowane i zapisane w aplikacji IKO w "trybie offline".

 32. Czy przelew na telefon można wykonać na telefon osoby, która nie ma IKO?

  Przelew na numer telefonu można wykonać również do osoby, która nie ma IKO. Jeśli odbiorca nie ma jeszcze aplikacji IKO, Inteligo wysyła SMS-a w imieniu Klienta-nadawcy do Klienta-odbiorcy informującego o przelewie oraz o tym, że przez 7 dni czekają na niego pieniądze – wystarczy, że zainstaluje i aktywuje aplikację IKO, a będzie mógł korzystać z otrzymanych środków. Przelew na telefon jest skuteczny wyłącznie, gdy w chwili odbioru środków nadawca i odbiorca są posiadaczami aplikacji IKO.

 33. Czy można mieć aplikacje IKO z kontem Inteligo oraz aplikację IKO z kontem PKO Banku Polskiego na tym samym numerze?

  Nie, w obecnej chwili na jednym numerze telefonu możesz mieć jedna aplikację IKO.

 34. Czy w IKO mogę sprawdzić historie operacji?

  IKO to także bankowość mobilna a historię operacji w aplikacji możesz sprawdzić od dnia 9 września 2013r. Aby sprawdzić wcześniejsze operacje zaloguj się do serwisu Inteligo.

 35. Czy mogę zablokować aplikację IKO?

  Tak. Po trzykrotnym błędnie wprowadzonym kodzie PIN pojawi się komunikat: „Twój kod PIN został zablokowany".

 36. Co zrobić, gdy zablokuję aplikację IKO?

  W przypadku zablokowania aplikacji IKO zaloguj się do serwisu transakcyjnego Inteligo, wejdź do sekcji "IKO" i wybierz w prawym menu opcję "Zmiana kodu PIN" i postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.