Pytania i odpowiedzi

FAQ to najczęściej zadawane pytania związane z kontem Inteligo. Aby odnajdywanie interesujących Cię informacji nie sprawiało Ci problemów, wszystkie pytania zostały poszeregowane tematycznie. Wybierz jedną z dostępnych kategorii pytań.

Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami.

Zarówka

Wybierz temat pytań i odpowiedzi

Dotyczące IFT-1/2

Rozwiń wszystkie
  1. Co to jest IFT-1/IFT-2?

    Są to dokumenty informacyjne, wysyłane nierezydentom ze względu na uzyskany w Polsce przychód (m.in. z tytułu odsetek).

    • IFT-1 jest wysyłana osobom fizycznym, zaś IFT-2 osobom prawnym. IFT-1 jest to  informacja przesyłana do osób fizycznych niemających w Polsce miejsca zamieszkania z tytułu wypłaconych m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.
    • IFT-2 jest to informacja przesyłana do osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski z tytułu wypłaty m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.
  2. Czy należy rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym z otrzymanego IFT-1/IFT-2?

    Przekazany przez Bank formularz nie wymaga rozliczenia z polskimi organami podatkowymi. Został przygotowany w celach informacyjnych. Dokument może natomiast posłużyć do wykazania przed organem podatkowym kraju Twojej rezydencji podatkowej, w jakiej kwocie podatek został pobrany w Polsce i odpowiedniego rozliczenia w tym zakresie.

  3. Czy IFT-1 wysyłany jest do osób będących współwłaścicielami rachunku?

    IFT-1 jest wysyłany do wszystkich współwłaścicieli rachunku mających status nierezydenta.
    W niniejszej informacji prezentowane są przychody i podatki dotyczące odrębnie każdego ze współwłaścicieli (nierezydentów).

  4. Czy dla przychodu 1 grosz Bank musi wysyłać IFT-1?

    Tak, bez względu na kwotę uzyskanego przychodu Bank jest zobowiązany do wystawienia IFT-1 Niniejsze zostało potwierdzone w stanowisku wyrażonym przez Ministra Finansów.

  5. Czy od przychodu w wysokości 1 grosz podatek powinien być pobierany? Na IFT-1dla przychodu 1 grosz jest pobrany podatek 1 grosz, czyli 100%.

    Tak, wykazany podatek jest prawidłowy. Wynika to m.in. z art. 63 Ordynacji podatkowej, który
    w odniesieniu do opodatkowania odsetek od środków pieniężnych (tj. m.in. opodatkowania odsetek od lokat bankowych) wprowadza zasadę, że kwotę podatku zaokrągla się do pełnych groszy w górę.

  6. Co powinienem zrobić w związku z poborem podatku w Polsce w przypadku, kiedy mieszkam za granicą?

    Możesz złożyć w Banku certyfikat rezydencji podatkowej. Bank będzie mógł obniżyć stawkę podatku, bądź zwolnić z jego poboru zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (przy uwzględnieniu obowiązujących w Polsce przepisów prawa podatkowego).

    Jeżeli Bank nie posiada złożonego przez Ciebie certyfikatu rezydencji, zastosuje stawkę podstawową (19%).

    Uwaga! Certyfikat rezydencji złożony w Banku ma termin obowiązywania taki, jaki został w nim wskazany. Jeżeli na certyfikacie nie wskazano okresu obowiązywania, to jest on ważny 12 miesięcy od dnia wystawienia.

    Certyfikat rezydencji wystawiony w języku innym niż język angielski musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego lub Konsula RP.

  7. W poprzednich latach otrzymywałem IFT-3. Dlaczego za ubiegły rok otrzymałem dokument IFT-1?

    W związku ze zmianami w przepisach prawa – tj. wdrożeniem ustawy z dnia 9 marca 2017 r.
    o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zlikwidowany został obowiązek wystawiania „Informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy” (IFT-3). Dla nierezydentów, mających miejsce zamieszkania na terytorium kraju UE, którzy otrzymali przychód z tytułu odsetek, w miejsce IFT-3 wystawiane są informacje IFT-1.